o Wanklu …

Silnik Wankla jest jednym z rodzajów silników spalinowych, w którym tłok porusza się ruchem obrotowym a nie posuwisto zwrotnym.
Ilość produkowanych jednostek oraz maszyn, w których znajduje zastosowanie w skali światowej to znacznie mniej niż 1%. W języku polskim nie wydano dotąd żadnej fachowej literatury poświęconej temu silnikowi,  jedyna jaką można zdobyć to pozycje w językach: niemieckim i angielskim, a wiedzę na najwyższym poziomie da się zgłębić jedynie dzięki znajomości języka japońskiego. Biorąc pod uwagę powyższe mam nadzieję, że choć w małym stopniu uda wam się zapoznać z podstawowymi informacjami na temat tej niespotykanej i ciekawej jednostki napędowej.

Cel i pierwsze zastosowania silnika Wankla
 Pierwsze silniki wykorzystywano w małych samochodach miejskich

 

z-1

http://www.zamba.pl/blog/19474/historia-kolem-sie-toczy-mazda

poprzez samochody klasy średniej,

cosmo

rx2 rx3 rx5

http://www.zamba.pl/blog/19474/historia-kolem-sie-toczy-mazda

 

małe autobusy oraz bolidy sportowe.

mazda-787b

 Następnie stwierdzono , że konstrukcja ta nie nadaję się do pojazdów pokonujących duże przebiegi w czasie swojego okresu eksploatacji. Wykluczyło to stosowanie tych silników w większości pojazdów tj. np.:  ciężarówki. Ze wzglądu na swoje właściwości i fakt, że samochody sportowe są znacznie mniej używane aniżeli inne auta to właśnie w tym typie pojazdów najczęściej montowano tego typu silniki.
W czasach obecnych coraz częściej pojawiają się konstrukcje hybrydowe, w których silnik Wankla odgrywa rolę agregatu prądotwórczego. Ciekawym zastosowaniem jest również wykorzystanie zasady tej konstrukcji między innymi w pirotechnicznych napinaczach pasów bezpieczeństwa

napinacz2 wankla

 

 oraz innych konstrukcjach jak ogniwa paliwowe. Od wprowadzenia na rynek po czasy obecne silniki te maja zastosowanie w motocyklach.

norton wankel

http://www.scigacz.pl/Norton,NRV,588,brytyjski,motocykl,z,silnikiem,Wankla,6313.html

 

Kolejnym sektorem transportu w którym stosuje się silniki Wankla jest lotnictwo, gdzie wykorzystuje się te silniki do napędu samolotów. Zazwyczaj są to małe sportowe bądź turystyczne jednostki.
Ponadto silniki te z powodzeniem są wykorzystywane w modelarstwie oraz w sprzętach użytku domowego ( piły spalinowe, kosiarki do trawy).

 

 

One Comment

on “o Wanklu …
One Comment on “o Wanklu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *